Alīna, Sandris, Rūsiņš

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz semināru „Mākslinieka rokraksts. Vilim Vasariņam 110”

Godinot ievērojamo latviešu keramiķi, porcelāna meistaru un scenogrāfu Vili Vasariņu (1906–1945) 110 gadu jubilejā, ceturtdien, 2016. gada 28. aprīlī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) norisināsies zinātniskais seminārs “Mākslinieka rokraksts. Vilim Vasariņam 110”, kurā nozares speciālisti aktualizēs autora sniegumu Latvijas profesionālās dekoratīvi lietišķās mākslas attīstībā un piedāvās tuvāk iepazīt dažādus meistara radošās darbības aspektus.

No 16. aprīļa līdz 3. jūlijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 2. un 3. stāva vestibilos būs eksponēta izstāde “Mākslas frontinieks. Keramiķim Vilim Vasariņam 110”, kas sniedz retu iespēju ielūkoties meistara skaitliski nelielajā, bet pārsteidzoši daudzpusīgajā daiļrades mantojumā.

Viļa Vasariņa (1906–1945) radošā darbība aptver visai īsu, bet piesātinātu laika posmu no 20. gadsimta 20. gadu beigām līdz 1944. gadam, kad mākslinieks tika iesaukts latviešu leģionā. Viņa eksperimentus keramikas jomā raksturo modernisma laikmeta stila izjūta, spilgts individuālais rokraksts, izsmalcināta gaume un perfekta darbu tehniskā kvalitāte. Autors darinājis vāzes, kausus, šķīvjus, svečturus, servīzes, dekoratīvu plastiku, darbojies būvkeramikas jomā, zīmējis metus porcelāna apgleznojumiem. Jau studiju gados viņš nopietni pievērsās aktuāla, mūsdienīga trauku koptēla meklējumiem. Meistars uzskatīja, ka “mākslas keramikā formu sacerēšanai un jaunradīšanai piekrīt pati galvenā vieta”.

Savas idejas Vilis Vasariņš īstenojis dažādos keramikas materiālos – porcelānā, pusfajansā, fajansā, akmens masā un mālā. Viņa izstrādājumu modelējumam bieži piemīt funkcionāla vienkāršība un maigs plastiskums. Ja agrīnie darbi pārsvarā rotāti ar Art Deco uzbūves sistēmā izstrādātu izsmalcinātu apgleznojumu, tad 20. gadsimta 30. gadu beigās mākslinieka formas un rotājuma meklējumos iezīmējās vēsturisko stilu reminiscences. Ierosmes Vilis Vasariņš smēlies arī Latgales podnieku tradīcijās. Jāatzīmē, ka daudzi autora veidotie keramikas un porcelāna darbi šodien vērtējami kā izcilas Art Deco stila ikonas.

Lai tuvāk iepazīstinātu mākslas cienītājus ar Viļa Vasariņa personību, meistara rokrakstu un izvērtētu viņa radošo pienesumu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) rīko zinātnisko semināru, kurā aicināti piedalīties izstādes kuratore, DMDM Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja Rūta Rinka, mākslas vēsturnieks, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva eksperts Guntis Švītiņš, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Keramikas un porcelāna krājuma glabātāja Vivita Buivida, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja keramikas un stikla restauratore vecmeistare Inta Tiltiņa. Katrs dalībnieks sniegs 20 minūšu garu prezentāciju, kuru papildinās plašs vizuālais materiāls.

Seminārā apmeklētāji gūs dziļāku un plašāku ieskatu sarežģītajā un aizraujošajā laikmetā, kas tiks raksturots caur vienas personības prizmu. Analizējot dažādus Viļa Vasariņa daiļrades posmus un biogrāfijas faktus, speciālisti vērsīs uzmanību arī uz mākslinieka sasniegumiem scenogrāfijas jomā (1924–1933, Latvija Nacionālā opera, Nacionālais teātris, Daugavpils Drāmas teātris) un pedagoģijā (1937–1944, Latvijas Mākslas akadēmija).

Uz semināru Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni gaidīti visi interesenti!
Ieeja brīva. Pasākuma dalībnieki varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju 2. stāvā un izstādi “Mākslinieka rokraksts. Vilim Vasariņam 110”.

Vietu skaits ir ierobežots.

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 830917 vai e-pastu [email protected].

Jaunākie raksti